Yazı Dizisi -1 Amerika Olmasaydı (Amerika- Meksika Savaşı)

0
256

Hepimiz bu soruyu en az bir kere kendimize sormuşuzdur:

Amerika olmasaydı ne olurdu?

Amerika olmasaydı, belki şu an yer yüzünde şu kadar insan ölmeyecekti.

Amerika olmasaydı, insanlar göç etmek zorunda kalmayacaktı.

Amerika olmasaydı vs. vs.  Uzun uzun bir liste çıkartabiliriz.

Fakat, gerçek şu ki Amerika olmasaydı şu an bu metni facebook, web siteleri vs. alanlardan paylaşamayabilirdik. Milyonlarca insanının yaşadığı aynı paradoks misali bir yandan sevmeyip, bir yandan da sevmeye mecbur olduğumuz bir Amerika var bunu hiçbir zaman unutmayalım.Yazı dizimin başlangıç noktası Amerika neden yıllardır,dünyanın büyük bir kısmını da karşısına alarak bu kadar mücadele vermektedir. Ulaşmak istediği yer neresidir? Sorusuna bir nebzede olsa cevap vermektir.Bunları tek bir yazı dizisinde yazmak imkânsız olduğundan, olaylara çok yönlü bakmak ve giriş, gelişme ve sonuç ilişkisine bakmak gerekir olduğunu düşünmekteyim.Bu yüzden, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri olarak girdikleri savaşlardan başlamak istiyorum.

Yazı Dizimin ilk yazısı “Savaşlar ve Amerika – Meksika Savaşı”

Amerika Birleşik Devletleri, tarihi boyunca pek çok iç ve dış savaşın içinde yer aldı. Uzun süren iç savaş sonucu 4 Temmuz 1776 yılında bağımsızlığına kavuştu. Ekonomisi ve sanayisi hızla gelişip zenginleşen ABD, çıkarları gereği dünyanın birçok yerinde savaşa girdi. 240 yılık tarihinde  birçok savaşa katılıp, bunların birçoğunda başarılı olan ABD, bazı savaşlarda ise umduğunu bulamayıp büyük kayıplar verdi.

Meksika Komutanı Antonia Lopez de Santa Anna, ABD’li göçmenlerin Teksas’ta başlattığı ve Meksika’dan bağımsızlıklarını kazandıkları isyanın ardından kurulan Teksas Devleti’ni ortadan kaldırmak ve Meksika’ya tekrar bağlamak amacını taşıyordu. Bu amaçla 1836 yılında 2000 kişilik bir kuvvet ve topçu desteği ile geldiği San Antonio’da 150 kişinin savunduğu Alamo Kalesi’ni kuşatmaya çalıştı. Meksikalıların tarımsal alandaki başarılarını savaş alanında gösteremediklerinin en büyük kanıtı olan bu kuşatma, 150 kişilik Teksas gücünün 2 bin kişilik Meksika ordusunu yok etmesiyle sonuçlandı. Meksikalı Komutan Teksaslılar tarafından esir alındı. Daha sonra ABD başkanı Andrew Jackson tarafından Meksika’ya geri gönderildi.1845 senesine kadar bağımsız bir ülke konumunda olan Teksas Cumhuriyeti, dönemin ABD Başkanı John Tyler tarafından ABD topraklarına dahil edildi. Bu gelişme karşısında kayıtsız kalmayan Meksika, Teksas’a müdahalede bulununca ABD-Meksika savaşı çıktı. Meksika savaşı sonunda ;Meksika topraklarının 2/3’sini kaybetti ve savaş sonunda (2 Şubat 1848) Guadalupe Hidalgo Antlaşması imzalandı. Guadalupe Hidalgo Antlaşmasına göre bugünkü New Mexico, Nevada, Arizona ve Kaliforniya eyaletlerini oluşturan topraklar 15 milyon ABD Doları karşılığında ABD’ye bırakıldı.Bugün halen 3 bin Km olan Meksika sınırı Amerika için çok büyük önem arz etmekte olup. Yılda yaklaşık 250 Milyon insan bu sınırlardan geçmektedir. Yasadışı geçişler nedeniyle sınırın büyük bir bölümünde yüksek koruma duvarları ve teller çekilmiş. Yine de bölgede uyuşturucu, insan, silah ve eşya kaçakçılığı sıklıkla yapılıyor. Türkiye ve Suriye sınırının iki yakasında kalan akrabaların görüşmeleri gibi, bu sınırda da akrabalar bu tellerin arkasından hasret giderebiliyorlar.

Bir sonraki Yazı Dizisi – ABD’nin İlk Emperyalist Savaşı – İspanya Savaşı

[1] https://www.a24.com.tr/abdnin-yurt-disi-savaslari-ve-sonuclari-haberi-40084466h.html?h=50

[2] https://kesfetsek.com/alamo-kalesi-san-antonio-amerika/

 

Ali KARAABALI
Ali KARAABALI, 1985 tarihinde İstanbul’da doğmuştur.Lisans eğitimini Bilgisayar ve İşletme üzerine yapmıştır.Yüksek Lisans eğitiminde İşletme MBA tamamlamıştır.Siyaset ve Kamu Politikası üzerine kendisini geliştirmek için Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Politikası üzerine Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. İş Hayatında Koç Holding Bünyesinde KoçSistem ve Bilkom firmalarında Uzman olarak görev almıştır. Şu an Samsung Türkiye firmasında Perakende Pazarlama Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktadır. Ali KARAABALI , Sivil toplum kuruluşlarında aktif rol almış ve birçok sosyal ve eğitim projelerini hayata geçirmiştir. Çankırı Vakfı Gençlik Kolları Başkanlığı ve İstanbul Çankırı Gençlik Derneği (ÇanGenç) Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.Şu an Çankırı Vakfı Genel Sekreteri olarak görev yapmaktadır.Ayrıca Temiz Toplum derneği üyesidir. Ortaokuldan iş hayatına atılıncaya kadar Ülkü Ocaklarında yer almış ve çeşitli görevlerde bulunmuştur.Ayrıca MHP Beşiktaş ilçe yönetimde bulunmuştur.Şu an Çankırılı Ülkücüler Platformu Koordinatörüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here