SOKAK RÖPORTAJ(CI)LARI

0
689

 

SOKAK RÖPORTAJ(CI)LARI

Malumunuz  ülkemizin seçim arefesinde olmasından dolayı hem görsel, hem yazılı basında ve sosyal medyada inanılmaz hızlı bir etkileşim alanı oluştuğu gözlemlenmektedir. Son günlerde bu etkileşim her alanda karşımıza çıkmaya başlamıştır ve en ufak detay dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu yazımda sizlere; son günlerde ilk başta ilgimi çeken ama araştırdıkça ve izledikçe bir o kadar da üzen bazen gündem bazen de absürt konular ile alakalı özgürlüğün ve toplumun kırmızı çizgilerini şuan geçmiş olan sokak röportajlarına değineceğim. Ekipman olarak bir adet mikrofon, bir adet kamera ve bir adet tripod(opsiyonel) olması ayrıca bir muhabir ve bir kameraman ile ekibin tamamlanması durumunda ülkemizde herkesin belli bir seviyede belli mecralardan yayın yapabileceği bir uğraştır. Ağırlıklı olarak Youtube kanalları üzerinden yapılan yayınları irdelediğimde yayın tarzı, kanal sahibi, bağlantıları, sosyal ilişkileri, logosu vb. detaylara girmeden yada derin araştırma yapmaksızın yüzeysel bakan sade bir vatandaş olarak  yayınların çoğunun ahlaki ve bütünleştirici değerlerimize, bizi biz yapan parametlere  belli oranda aykırı olduğu kanaatine vardım ve tam aksine insanlarımızı algısal olarak  aşağıladığıda dikkatimden kaçmamıştır.

Ekonomi, tarım, eğitim vb. gibi ülkemizin gelişmesini ve ilerlemesini öngördüğümüz konular kadar bu konuda önemli ve değerlidir. Çünkü söz konusu olan bu ülke için her  fedakarlığı geçmişte defalarca yapmış ve gelecekte yapmaktan bir an olsun kaçmayacak olan değerli vatandaşlarımızdır. Sadece sokak röportajı deyip geçmemek gerek, her aşaması belli emelleri olan zümreler tarafından hesaplanıp ve o emellere hizmet ettiğinin farkında olmayan ekip ile defalarca sahnelendirilmektedir. Seçilen semtler, meydanlar, insanlar belli bir manipülasyonun ve aşağılamanın hatta nakıs bir planın parçalarıdır. Röportaj yapıldığı anda oluşan yada oluşturulan ambians, farklı sosyo kültürel yapılar, profiller, eğitim seviyesi ve gelir seviyesi parametrelerine birde insanların kamera merakı eklenince istemediğimiz görüntüler ile karşılaşmak kaçınılmaz oluyor. Sokakta biri işine, biride çoçuğunu okula bırakmaya giden, belkide birbirini ilk defa gören ve bir daha görmeyecek olan iki insan bir anda kendini ringin ortasında buluveriyor. Bu süreçte hepimizin ihtiyacı olan şey sağduyu, sakinlik ve milli güç için beşeri olarak ülkeme nasıl katkı yapabilirim düşüncesi olmalıdır. Asıl olan bir mikrofon ve kamera görünce kendimizi kaybedip karşıt görüşe saldırmak değil, hep birlikte tunç gibi sağlam durup birlik beraberlik mesajı verip, ülkeye katkı yapmak olmalıdır. Sizlerden ricam tertemiz insanlarımızın üzerinde bu tarz ahlak ekseninde kaymalar sağlayacak ve bu durumun normalleşmesine katkı yapacak, psikolojik manipülatif emelleri olan ve ülkemiz dinamiklerini yok sayan, ayrıştırıcı perdeler kullanan, ne idüğü belirsiz kamera ve mikrofonlardan uzak durmanızdır. Gelin tüm enerjimizi  kişisel gelişimimize ayıralım ve elimizden geldiği kadarda toplumsal kalkınmaya ve ülkede  kültürümüzden beslenen her yeniliğe birer nefer olup katkıda bulunalım.

ÖNEMLİ: Mevcut işi ve emeği  ile hemhal olan  ahlak, edep ve terbiye bilinci ile  işini icra eden  ülkemizin değerlerine ve bütünlüğüne katkı yapan  tüm emekçi muhabir ve kameramanları ayırt ettiğimi belirtmek isterim. Onların emeği ve varlığı çok kıymetlidir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here