GELECEK GENÇLERLE GELECEK

1
45

Bir genç olarak uzun zamandır sürekli dile getiriyorum. Ülkemizin geleceğini çalışkan, vizyoner, reformist ve duyarlı genç kitleler belirleyecektir. Bu aralar herkesin dilinde GENÇ GENÇ GENÇ kelimesini sıklıkla duyuyoruz. Peki ülkemizde gençlere ne kadar önem veriliyor? Geçmişe göre kelimesinin her platformda gündeme gelmesi beni çok mutlu ediyor ama kesinlikle yeterli değil. Kimse kusura bakmasın ama gençler hala göz ardı ediliyor. Gençler birçok konuda göz ardı edildiği gibi toplumda yaşanılan olaylarla birlikte maalesef kötüye gidiyor.
Habitat Derneği geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı ”Türkiye’de Gençlerin İyi Olma Hali” adlı araştırmasının raporunu paylaştı. Rapordan sizlere üzülerek bazı örnekler vereceğim.
Siyaset ve sivil toplum açısından gençlerin durumuna baktığımız zaman;
 • Gençlerin %78.2’si siyasete katılımı sadece seçimlerde oy vermek olarak görüyor.
 • Aktif siyasette yer alan gençlerin oranı sadece %3.9.
 • Herhangi bir sivil toplum kuruluşu, spor kulübü veya siyasi partiye üye olmayan gençlerin oranı ne yazık ki %92.3.
  Seçilme yaşı 18’e kadar indi. Açıkçası ben gençlerin en azından kendilerine güven duygusunun artacağını düşünerek sevindim. Karşı çıkanlar da var tabi bu duruma. Yukarıdaki rakamlara baktığımız zaman %78.2’sinin siyasete katılımın sadece seçimlerde oy vermek olarak gördüğü genç kitleden nasıl siyasetçi olacak yorumu sizlere bırakıyorum. %3.9 aktif siyasette yer alan genç kitle başka tabi. Bu kitle yok denecek kadar az da olsa onlara çok iş düşüyor.
  Ekonomik açıdan gençlerin durumuna baktığımız zamanda;
 • %30.1’unun aylık geliri 600 TL’nin altında.
 • %32.5’ünün 601-1500 TL arasında.
 • %21.5’ünün 1.500- 2.400 TL ve üstünde.
 • %10.8’inin 2.400 TL ve üstünde.
  Bu rakamlara baktığınız zaman genç kitlenin gelirinin yaşama limitlerinin çok altında olduğunu görmüş oldunuz. %30.1’ini kapsayan genç kitleyi düşündüğümüz zaman günde 20 TL geliri var. 20 TL’ye ne yapılabilir? Hayal kurmak insanı her zaman dinç tutar diyoruz ama bu genç nasıl hayal kursun?
  Araştırmada gençlere en temel etkinliğiniz ne diye sorulduğunda;
 • %73.5’i DOLAŞMAK cevabını veriyor.
  Gençler dolaşıyor çünkü cebinde parası yok. Düşünün cebinde harcamak için günlük 20 TL’si olan ne yapsın başka? Ev kirası, su parası, dolmuş parasını bir kenara koyduk hadi. O paradan sadece  yemek yesen geriye ne kaldı ki? Onu da bozdur bozdur harca!
  Yazımın başlangıcında da belirttiğim gibi son günlerde GENÇ kelimesini çok fazla duyar olduk. GENÇ kitlelere yönelik yeni reformlar duymaya başladık. Bunlarda güzel tabi. Kesinlikle bundan sonrası için karamsar olmak istemiyorum. Umut ediyorum ki bundan sonra GENÇ kitlelere yönelik çok güzel gelişmeler olacaktır. Olmalı da… Buradan üzerine görev düşenlere tekrar tekrar söylüyorum. Bu ülkenin geleceği olan gençlere her açıdan önem ve değer verin.
  Unutmayalım ki ülkemizde milyonlarca genç yaşıyor. Kabul etseniz de etmeseniz de ülkemizin varlığı gençlerin yapacakları hamleler belirleyecek. Bu ülkenin gençleri ne kadar güçlü olursa her şeyin en güzeline layık güzel ülkemizde o kadar güçlü olur. Unutmayın!
  Hangi görüşten olursa olsun toplumdaki kutuplaşmalara rağmen köşesine çekilmeyen, ”BU ÜLKEYİ BEN Mİ KURTARACAĞIM?” deyip bahanelere takılmayan ve ülkesi için gece gündüz çalışan, koşan, üreten, yardımlaşan genç arkadaşlarıma buradan selam gönderiyorum.
  www.yenisiyasetkulturu.com’daki ilk yazımın sonunu şu temennilerle bitiriyorum.
  Hayallerimiz
  Geleceğimiz
  Projelerimiz
  Zihniyetimiz
  Ruhumuz
  Gücümüz
  Azmimiz
  Gönüllerimiz
  Enerjimiz
  Heyecanımız
  GENÇ OLSUN…

1 YORUM

 1. Çok doğru söylüyorsun aslan yeğenim.şimdi sana bazı şeyler anlatayım.Türkiyede kendi çabn la bir yere geldin, karşına bir yokuş geldi.fakat bu yokuş bildiğin yokuşlardan değil.bir büyüğündende yardım istedin adama dedinki amca bu aracın bu yokuşu çıkması lazım görüyorsun sonrası selamet yani düzlük.şu takozu bir zahmet koyarmısın dedin.Adam takozu bilerek ve istiyerek aracın önüne koydu sırıtarak baktı ve gitti.sen bırak yokuşu çıkmayı kaydın kaydın inşaallah kazasız ve belasız başladığı ‘ın noktaya geri geldin.fakat sen bir tecrübe kazandın.tekrar tekrar denedin hep aynı.sen kararlıydım ben bu yokuşu çıkacağım diye.fakat direksiyonuda bırakmıyorsun.bıraksan adam başka oyunlar yapacak sana.şımdi bir babayiğit edasıyla gel kardeşim deseler yardımcı olsalar senin gibi ülkesini seven yüzlerce biñlerce kışı bu yokuşu evelallah çıkacak sayın cumhurbaşkanımızın yaptığı mücadelenin içinde yer alacak ve bu güzelim memleketimizi refah seviyesine ulaştıracaktır.Hem içerde hem dışarda oynanan oyunlar bozulacaktır.kisacasi sabredeceksin mücadeleye devam edeceksin takozu adama vermediğin gibi , adamın kendisi takoz olup aracın önüne atlasa üzerinden geçecek sin ve bu engelleri aşacaksın inşaallah.sayin cumhurbaşkanimizda bu fırsatı verecektir sizler.diyeceğim budur.Amcan olarak senin mücadeleni ve memleket sevdalısı olduğunu biliyorum.Gözlerinden Öperim.Sabri küçükşabanoğlu(mak.müh)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here