Bir Ülkenin Gençleri Refahın Güvencesidir

0
332

 

 

Son zamanlarda çoğu ortamlarda duyduğumuz ve üstüne eğilip değerlendirme yapmaktan uzak olduğumuz ama bir o kadar da önem arz eden genç nüfus konusunu istatistikler ve veriler ile ele alacağım. Ülkemizin Avrupa kıtasının en genç nüfusa sahip ülkesi olduğu çoğumuz tarafından bilinmektedir. Mevcut durumda böyle genç bir nüfusa sahip olmak beraberinde çeşitli sorumluluklarda getirmektedir. Bu durumun çoğu batılı ülkeyi tedirgin ettiğini bilmekteyiz. Peki bu genç nüfusu etkin ve doğru bir şekilde değerlendirmek için neler yapıyoruz?  Hepimizin bu konuda sorumluluğu büyüktür  ve değerlidir. Bu ülkenin aydınlığı ve ışığı gençlerin ta kendileridir.

 

Türkiye’de geçen yıl itibarıyla 12 milyon 899 bin 667 genç bulunuyor. Genç nüfus, toplam nüfusun yüzde 16,4’üne karşılık geliyor. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) “İstatistiklerle Gençlik 2015” araştırmasına göre, geçen yıl itibarıyla Türkiye nüfusunun yüzde  16,4’ünü,15-24 yaş grubundaki genç nüfus oluşturdu.

ÜLKE GENELİNDEKİ GENÇ SAYISI

Buna göre ülke genelindeki genç sayısı 12 milyon 899 bin 667 kişiyi bulurken, bunun yüzde 51,2’sini genç erkek nüfus, yüzde 48,8’ini ise genç kadın nüfus oluşturdu.

GENÇ NÜFUSUN EN YÜKSEK OLDUĞU İL HAKKARİ

Genç nüfus oranının en yüksek olduğu il, yüzde 26,6 ile Hakkari oldu. Bu ili yüzde 24,2 ile Şırnak ve yüzde 23 ile Siirt izledi. Genç nüfus oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla yüzde 13,3 ile Muğla, yüzde 13,8 ile Sinop, Balıkesir, Zonguldak ve yüzde 14,3 ile İzmir oldu.

OKULLAŞMA ORANI

Orta öğretim net okullaşma oranı ise yüzde 79,4 olarak hesaplandı. Erkeklerde bu oran yüzde 77,2’den yüzde 79,5’e, kadınlarda ise yüzde 76,1’den yüzde 79,3’e çıktı. Hane halkı işgücü araştırması sonuçlarına göre geçen yıl gençlerde işsizlik oranı yüzde 18,5’i bulurken, bu oran genç erkeklerde yüzde 16,5, genç kadınlarda ise yüzde 22,2 olarak gerçekleşti. Genç erkeklerde işsizlik oranı bir önceki yıla göre 0,1 puan düşerken, genç kadınlarda işsizlik oranı ise 1,8 puan artış gösterdi.

İSTİHDAM ORANI

Gençlerde istihdam oranı da 2014 yılına göre 0,7 puan artarak geçen yıl yüzde 34,2 oldu. İstihdam edilen gençlerin yüzde 18,5’i tarım, yüzde 31,4’ü sanayi, yüzde 50,1’i ise hizmet sektöründe yer aldı.

 GENÇLERİN YÜZDE 63,8’İ MUTLU, YÜZDE 83’Ü GELECEKTEN UMUTLU

Yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre, gençlerin yüzde 61,2’si 2014 yılında kendisini mutlu hissettiğini belirtirken, bu oran geçen yıl yüzde 63,8’e çıktı. Mutluluk oranı 2015’te genç erkeklerde yüzde 58, genç kadınlarda ise yüzde 69,5 olarak gerçekleşti. Gençlerin mutluluk kaynağı olan değerlerde ilk sırayı yüzde 49,4 ile sağlık alırken, bunu yüzde 21,6 ile başarı, yüzde 20,2 ile sevgi izledi. Genç erkeklerde ve kadınlarda mutluluk kaynağı olan değerlerde ilk sıra değişmezken ikinci sırayı erkeklerde yüzde 26,6 ile başarı, kadınlarda ise yüzde 22,5 ile sevgi aldı. Gelecekten umutlu olan genç oranı 2014 yılında yüzde 78 iken söz konusu oran geçen yıl yüzde 83’e yükseldi. Geçen yıl itibarıyla genç erkekler 83,1 oranında geleceklerinden umutlu olduğunu ifade ederken, genç kadınlarda bu oran yüzde 82,9 olarak hesaplandı.

 

Yukarıdaki rakamsal dayanaklardan yola çıkarak ne denli bir potansiyele sahip olduğumuzu görüyoruz. Mevcut potansiyel değerlendirilirse fayda sağlar, aksi takdirde pasif kalarak ömrünü tamamlar. Şuan sadece rakamlardan ibaret olan mevcudu bir şekilde aktif hale getirmemiz gerek. Doğru ve dinamik temel eğitim, donanım ve milli vizyon ile ülkemizi ileriye taşıma yolunda çok büyük adımlar atmış oluruz. Gençlere değer, önem  ve sorumluluk vermek gençlerin ülkenin her alanında söz  sahibi olmasını ve kendi potansiyellerini açığa çıkarmalarını sağlayacaktır.Bu verileri iyi analiz etmek, okumak, anlamak ve ele almak gerekir. Gençlere önem verelim, onlara katkı sağlayalım, tecrübe ve bilgi birikimlerimizi her an onlara aktaralım.

Yazımı Antik Yunan Filozofu  Aristoteles’in sözleriyle bitiriyorum,

‘’Gençlerin yetişmesine önem veriniz;  çünkü bu yolda en küçük ihmal, ülkenin yapısını ve geleceğini yok eder…’’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here